050 542 5430 lokoko@lokoko.fi

Lataa katsojan opas

LATAA TOIMINTASUUNNITELMA 2020-2021>>

Loimaan Korikonkarit ry

TOIMINTASUUNNITELMA 2020-2021

JOHDANTO

Kausi 2020–2021 tulee olemaan Loimaan Korikonkareille poikkeuksellisen haastava Covid-19-pandemian asettamien erilaisten rajoitusten vuoksi. Seuran toimintalinjat noudattavat tässä toimintasuunnitelmassa aikaisempien vuosien käytäntöjä, mutta kaikessa tekemisessä on varauduttava äkillisiin muutoksiin tai jopa koko toiminnan määräaikaiseen keskeytymiseen.

Seuran tavoite on säilyttää merkittävä asemansa Loimaan alueen palloiluseurana. Miesten valtakunnallisessa IA divisioonassa pelaavan edustusjoukkueen (LoKoKo Bisons) tavoitteena on olla sarjan kahden parhaan joukossa ja päästä tavoittelemaan nousua Korisliigaan. Juniorijoukkueet osallistuvat liiton ja alueen järjestämään sarjatoimintaan. Lisäksi seuralla on sarjatoiminnan ulkopuolella useita eri harrasteryhmiä (napero-, taapero-, supermikro, Unified- ja äijäkoris sekä naisten ja miesten kuntokoris). Seura tulee harkiten osallistumaan eri turnauksiin. Tarkoituksena on sekä järjestää itse että myös osallistua turnauksiin niin kotimaassa kuin ulkomaillakin, jos koronatilanne on selkeästi muuttunut parempaan suuntaan.

HALLINTO

Seura pitää kauden aikana kaksi varsinaista kokousta, joista syyskokous pidetään loka- marraskuussa ja kevätkokous maaliskuussa. Johtokunta kokoontuu säännöllisesti. Johtokunnan jäsenten kesken jaetaan vastuualueita seuran toiminnasta. Joukkueilla on joukkueenjohtajat ja tukiryhmät. Seuran jäsenrekisteriä ylläpidetään nykyaikaisella toiminnanohjausjärjestelmällä myClubilla.

JÄSENISTÖ

Kehitetään jäsenhankintamenetelmiä juniori- ja kannatusjäsenten lisäämiseksi. Markkinoidaan mahdollisuutta liittyä kannatusjäseneksi. Seuran jäsenille hankitaan jäsenetuja.

VARSINAINEN TOIMINTA

Kilpailutoiminta

Joukkueet kaudella 2020 – 2021

Alueen ja liiton sarjoihin sekä turnauksiin kotimaassa ja ulkomailla on tavoitteena koota seuraavat Loimaan Korikonkareiden nimissä pelaavat joukkueet: miesten ykkösjoukkue, miesten kakkosjoukkue, naisten ykkösjoukkue, U19-pojat (yhteistyöjoukkue FSL), U17-tytöt, U16-pojat (ArskaLokoko), U14-tytöt, U13-pojat, minipojat, minitytöt, mikropojat ja mikrotytöt sekä Unified-joukkue. Tarpeen mukaan muodostetaan juniorijoukkueille reservijoukkueita.

Turnaukset

Varaudutaan järjestämään oma junioriturnaus ja supermikroturnaus. Jatketaan kesäisen katukoristapahtuman kehittämistä laajemmaksi turnaukseksi. Osallistutaan mahdollisuuksien mukaan koronatilanne tarkasti huomioiden kotimaisiin ja/tai ulkomaisiin junioriturnauksiin joukkueiden valmentajien ehdotusten pohjalta.

Koulutus- ja valmennustoiminta

Toiminnanjohtaja

  • Koordinoi koulutus- ja valmennustoimintaa
  • Auttaa erityisesti nuoria valmentajia valmennusrytmin ja käytänteiden löytämisessä
  • Järjestää koulutustapahtumia seuran valmentajalle ja ohjaa heitä kouluttautumaan Koripalloliiton sekä muiden toimijoiden koulutuksiin

Muu koulutus- ja valmennustoiminta

  • Seurajohto osallistuu piirin hallinnolliseen koulutukseen
  • Koulutetaan uusia tuomareita ja toimitsijoita
  • Ohjataan pelaajia koripalloliiton Susi All Stars -leireille sekä maajoukkuetoimintaan
  • Ollaan yhteistyössä alakoulujen kanssa katukoristapahtuman toteuttamisessa
  • Järjestetään liikunnallisia iltapäiväkerhoja alakoululaisille.
  • Järjestetään junioreille kauden aikana oleville lomajaksoille 2-3 päivän korisleirejä
  • Järjestetään yhdessä LoKoKo Bisonsin kanssa uudentyyppinen, kaikille suomalaisille junioripelaajille avoin ja ilmainen korisleiri, jossa opettajina mm. maajoukkuetason pelaajia

Tiedotustoiminta

  • Koko seuraa koskeva tiedotus myClub-toiminnanohjausjärjestelmän, www.lokoko.fi-kotisivujen ja Facebookin kautta
  • Joukkuekohtainen tiedotus myClubin ja WhatsAppin kautta
  • Toimitetaan seuran kausijulkaisu
  • Toimitetaan lehtiin otteluselostuksia ja juttuja seurasta
  • Järjestetään toiminnasta tiedotustilaisuuksia

Suhdetoiminta

  • Järjestetään jäsenille virkistystoimintaa huomioiden kuitenkin koronan asettamat rajoitukset: pikkujoulut, kauden päättäjäiset, kesäretki, kokoontumisiltoja ja matkoja otteluita katsomaan
  • Muistetaan jäseniä ja muita järjestöjä huomionosoituksin ja palkitsemisin
  • Valitaan edustajat alueen ja liiton kokouksiin
  • Sijoitetaan seuran edustaja alueen ja liiton johtoryhmiin
  • Tehdään jäsenrekrytointia messujen ja vastaavien tapahtumien yhteydessä
  • Kehitetään yhteistyötä muiden järjestöjen kanssa
  • Syvennetään yhteistyötä paikkakunnan muiden urheiluseurojen kanssa
  • Tehdään yhteistyötä muiden lähialueen koripalloseurojen kanssa
  • Osallistutaan Loimaan Liikunta ry:n toimintaan aktiivisesti

Kuntourheilu

  • Kuntokoripalloilijoille omat salivuorot
  • Jatketaan edelleen aikuisten aktivoimista koripalloharrastuksen pariin

Harrastus- ja suorituspaikat

  • Edistetään Loimaan eri alueiden olemassa olevien ja uusien liikuntapaikkojen sopeuttamista koripallon pelaamiseen kaikissa eri ikäluokissa