Loimaan Korikonkarit matkaa keskiviikkona Äänekoskelle Huiman vieraaksi. Ottelun ennakkoasetelma on mielenkiintoinen, sillä juuri Huima tai BC Nokia on Korikonkareiden puolivälierävastus ensi viikon tiistaina käynnistyvissä pudotuspeleissä. Tätä taustaa vasten joukkueet varmasti hakevat ennakkoasetelmia jo mahdollista playoff –kohtaamista silmällä pitäen. Pyritään hakemaan henkistä yliotetta ja toisaalta pitämään piilossa mahdollisia yllätyskortteja pudotuspelejä varten. Joukkueet kohtasivat joulukuussa Loimaalla ja tuolloin vierasjoukkue Huima vei väkevän esityksen jälkeen sarjapisteet luvuin 72 – 79.
Äänekosken Huiman texasilainen taskuraketti Treylon Manning (170 cm) tulee pitämään jälleen huolen siitä, että loimaalaispuolustuksella riittää kiireitä. Sarjan syöttötilaston (6,1) ykkös- ja korintekijätilaston (22,3) kolmospaikkaa hallussaan pitävä Manning on sarjan nopein pelaaja. Avauskohtaamisessa Manning rankaisi loimaalaisia 25 pisteen ja 5 syötön edestä.
– Manning on niin hyvä pelaaja, ettei häntä pysty pysäyttämään, mutta pyrimme saamaan hänen korille ajonsa minimiin ja pakottamaan ennemmin heittämään, selventää LoKoKon päävalmentaja Greg Gibson.
Manning on huikeilla esityksillään pitänyt elossa Huiman tavoitteena olevan playoff-paikan, eli sijoittumisen runkosarjassa kuuden parhaan joukkoon. Tällä hetkellä Huima on sarjataulukossa juuri kuudentena, mutta lisäpisteet olisivat joukkueelle kullanarvoiset, jotta tavoite toteutuisi.
Hyökkäyspelin dynamona Manning pelaa joukkueensa isoimmat minuutit (34 min/peli). Hänen kauttaan kulkee käytännössä jokainen Huiman hyökkäys. Texas Collegen kasvatti on loistava pallonkäsittelijä ja erinomainen 1vs1 pelaaja hyökkäyspäässä. Moni Huiman hyökkäys perustuukin yksinkertaiseen reseptiin, jossa salamannopea Manning ajaa keskeltä kohti koria ja apupuolustuksen pysäyttäessä hänet, hän pyrkii löytämään vapaan pelaajan. Manningin tarjoilu korin läheisyyteen on todella toiminut, sillä Huima on heittänyt ylivoimaisesti eniten kahden pisteen heittoja (54,5/ottelu) koko sarjassa. Loimaalaiset ovat kolmanneksi ahkerimpia 2p heitoissa (50/ottelu). Kolmen pisteen heittojakin ovat keskisuomalaiset päässeet heittämään loimaalaisia enemmän, mutta äänekoskelaisilta ne ovat uponneet heikoimmin koko sarjassa (27,7%)!
Huiman avainpelaajat:
Treylon Manning (170 cm/67 kg) on yksi nopeimmista Suomen kentillä koskaan esiintyneistä pelaajista. Korkeintaan keskinkertainen heittotaito lienee suurin syy, miksi texasilainen pelaa näillä levyasteilla, sillä jopa NBA:ssa on pelannut lukuisia hänen kokoisiaan ja kaltaisiaan supernopeita pikkumiehiä.
Jamaal Douglas (201 cm/107 kg) on puolestaan joukkueensa vahva korinaluspelaaja, jolla on myös hyvä puolimatkan heitto. Hän on sarjan levypallotilaston kolmonen hurjalla 13,5 levypallon keskiarvolla. Douglas on myös joukkueensa toiseksi paras korintekijä 19 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
Lamar Robertson (201 cm/90 kg) on pelannut Huiman paidassa viisi ottelua 19 pisteen ja 8,8 levypallon keskiarvolla. Loukkaantuneen Nathan Wilsonin tilalle tullut urheilullinen laitahyökkääjä on tuonut Huiman peliin lisää monipuolisuutta ja heittovoimaa. Robertson on merkkauttanut itselleen huikean 2,6 torjutun heiton keskiarvon!
Sami Mäntymaa (192 cm/87 kg) on joukkueensa tehokkain (13,5 p) kotimainen pelaaja. Mäntymaa on taitava liikkumaan pallottomana. Hän on myös hyvä heittäjä ja on nostanut tasoaan pitkin kautta.
LoKoKon playoff –urakka käynnistyy etuajassa
Korikonkareiden playoff –urakka saa eräänlaisen varaslähdön, sillä runkosarjan kaksi viimeistä pelikierrosta pelataan tiiviisti keskiviikkona 2.3. (Huima) ja sunnuntaina 6.3. (Lahti). Periaatteessa Korikonkarit voisivat vaikka hävitä (lepuuttaa avainmiehiä) molemmat jäljellä olevat runkosarjan ottelut, sillä kolmospaikka on jo varma. Riskinä kuitenkin on, että hyvä pelirytmi ja –fiilis häviää. Tiivis ottelutahti jatkuu pudotuspelien käynnistyttyä ensi tiistaina 8.3. kotiottelulla, jossa vastaan asettuu juuri Äänekosken Huima tai BC Nokia. Tämä puolivälieräsarja pelataan paras kolmesta systeemillä, jolloin kahdella voitolla pääsee välieriin. Välierät puolestaan käynnistyvät runkosarjan ykkösen ja kakkosen sekä puolivälierien voittajien kesken keskiviikkona 16.3. Välieristä finaaliin päästään kolmella voitolla. Eli pelejä kyllä riittää, mikäli voittoja tulee, mutta toisaalta kausi voi olla ohi jo ensi viikon perjantaina.
– Edetään peli kerrallaan ja pyritään säilyttämään hyvä vire. Nyt harjoittelu on enää palauttavaa tai valmistavaa. Totta kai playoff –peleissä tehdään hienosäätöjä runkosarjaotteluissa saatujen kokemusten perusteella, mutta oma tekeminen on kuitenkin se tärkein juttu, valottaa Gibson.
Kannattaa seurata
Löytyykö Gibsonilta lääkkeet Manningin pysäyttämiseksi? Missä määrin ottelussa haetaan asetelmia jo mahdollista playoff –kohtaamista silmällä pitäen vai pyritäänkö kortit pitämään vielä visusti piilossa?
Ottelu pelataan Äänekoskella keskiviikkona 2.3. klo 18.30 alkaen.