050 542 5430 lokoko@lokoko.fi

Korikonkareiden perinteinen kauden päättävä ulkomaanturnausreissu suuntautui tänäkin keväänä lahden toiselle puolelle Viron Rakvereen. Bussimme starttasi torstaiaamuna 23.5. klo 8.00 kohti Helsinkiä ja Vikingin terminaalia. Turnaukseen lähtivät minitytöt, minipojat, C-pojat ja B-pojat valmentajineen ja tukijoukkoineen (lue = vanhemmat).

Tallinnasta matkamme jatkui edelleen bussikyydillä Rakvereen, jossa majoituimme mukavaan Katariina- hotelliin. Vanhemmat suuntasivat syömään ja junnut tietysti uimaan hienoon Aqva-kylpylään. Kisapassin hintaan kuului kaksi käyntiä kylpylässä, mutta kun useimmat aikuiset eivät käyneet uimassa kuin kerran, jos sitäkään, pääsivät junnut käymään kylpemässä joka päivä, osa kahteenkin kertaan.

Torstaipäivä meni siis majoittuessa ja maistellessa turnaustunnelmaa. Perjantaina alkoivatkin sitten pelit jokaisella joukkueella. Minit saivat pelata Rakveren keskustan koulujen saleissa ja pelipaikat olivatkin mukavasti kävelymatkan päässä. Vanhemmat junnut pelasivat pelinsä isommissa saleissa keskustan ulkopuolella. Turnausbussit kuljettivat C – ja B-junnuja pitkin viikonloppua edestakaisin pelipaikkojen ja hotellin välillä.

Lauantaina sama meno jatkui. Pelejä kertyi kaksi muille joukkueille paitsi B-pojille, jotka saivat testata kuntoaan kolmessa pelissä. Illalla pelien jälkeen junnut pääsivät diskoon ja tukijoukot saivat iltapalaa Rakveren teatterissa, joka on muuten upea rakennus. Teatterilla järjestettiin myös junnujen disko. Tapahtumarikkaan lauantain päätteeksi porukat hipsivät takaisin hotellille ja joku huomasi vielä ennen nukkumaanmenoa hotellin alakerran käytävän kattovalaisimesta tippuvan vettä. Asiasta ilmoitettiin hotellin henkilökunnalle ja vastaukselle, jonka saimme, naureskeltiin seuraavana aamuna moneen kertaan. Respan tyttö nimittäin vastasi mahdollisesta vesivahingosta huolestuneille LoKoKolaisille, että pojat ne vaan taitaa olla yläkerrassa suihkussa… Mitäpä sitä ylimääräistä stressaamaan, asioilla on tapana järjestyä.

Kosteista käytävistä huolimatta kaikki saivat nukuttua oikein mukavasti, ja sunnuntaiaamun alkaessa rankkasateella oli turnausreissumme viimeinen päivä alkanut. Joka joukkueelle oli vielä tarjolla yksi peli. Kauden viimeisten pelien jälkeen pakkasimme taas itsemme ja tavaramme bussiin ja aloitimme kotimatkan kohti Loimaata. Turnausreissu oli onnistunut päätös kaudelle. Kiitos kaikille mukana olleille ja toivottavasti saamme ensi keväänä täytettyä kaksi bussia perinteikkäälle ”ulkomaanturneelle”.

Mukavaa kesää kaikille ja junnut käykääpä ahkerasti kesän treeneissä, jotta syksyllä heitto on ”tikissä” ja peruskunto terästä!

TULOKSIA:
C-pojat:
KaVo – LoKoKo 9-60 (6-28)
Sportkunda – LoKoKo 38-21 (18-14)
Ura Basket – LoKoKo 48-34 (26-14)
Kori-80 – LoKoKo 28-49 (15-32)
LoKoKo – Sportkunda 30-43 (16-19)
Pisteet: Markus Lammela 43, Juho Kauti 25, Toni Ojala 63, Leevi Salminen 18, Emil Hannula 27, Johannes Tynkkynen 6, Iisakki Toimela 12.
Minitytöt:
LoKoKo – Pantterit 31-43 (12-25)
LoKoKo – Contra SK (Viro) 37-36 (29-29) (17-15)
LoKoKo – Imavere (Viro) 45-36 (24-27)
LoKoKo – KK Paulus (Viro) 27-35 (15-10)
LoKoKo – ToPoLa 4-34 (2-16)
LoKoKo – Tukums (Latvia) 51-14 (29-6)
Pisteet: Pinja 63, Eveliina 61, Milla 57, Inka 6, Olivia 4, Salla-Mari 4.
B-pojat:
Rakvere SK – LoKoKo 69-31 (46-10)
PuHu – LoKoKo 40-43 (20-27)
LoKoKo – BC Star 34-32 (18-21)
Sport Kunda – LoKoKo 38-22 (19-9)
Rakvere SK – LoKoKo 64-33 (31-13)
LoKoKo – PuHu 49-39 (24-24)
Pisteet: K.Hannula 17, A.Helin 2, V.Niittumäki 48, K.Seppälä 25, A.Hannula 25, K.Aaviste 44, M.Kauppinen, V.Niittumäki 49, J.Mäkilä 2.
Minipojat: