050 542 5430 lokoko@lokoko.fi

Sarjan kärkikaksikolle kärsittyjen tappioiden jälkeen Loimaan Korikonkarit aloittavat loppurutistuksen paikasta ykkösdivarin pudotuspeleissä. Huipputasaisessa sarjassa kahta viimeistä pleijaripaikkaa on edelleen kärkkymässä kuusi joukkuetta. Lapua ja sunnuntaina Loimaalle saapuva Äänekoski lienevät jo tukevasti pudotuspeleissä mukana.
Syyskierroksella Korikonkareiden nousu pohjalta alkoi yllättävällä vierasvoitolla Äänekosken Huimasta 96-104. On varmaa, että Huima, jolla on tulivoimaa, saapuu Loimaalle aivan erilaisella asenteella kuin joukkueiden kohdatessa edellisen kerran, sillä vastassa ei ole missään nimessä sarjan pisteautomaatti. Loimaalle ei tulla keräämään kolehtia.
Korikonkareiden loppusuora on haasteellinen, koska kilpailusäännöt sallivat vapaat pelaajasiirrot ennen helmikuun loppua. Pelaaja, joka kohdattiin sarjan alussa Lapualla, tuleekin keväällä vastaan Kauhajoen joukkueessa. Piiri pieni pyörii. Pelaajat vaihtavat maisemia paremman palkan tai menestyksen toivossa. Seurat haluavat välttää pudotusta alemmalle sarjatasolle ja pudotuspelit kiinnostavat.
Kaksi vierasottelua. Ensin Namika Helsingin Urheilutalolla ja heti perään matka Keski-Suomeen BC Jyväskylän punnittavaksi. Ottelussa loimaalaiset kohtaavat mm. vuodentakaisten nousukarsintojen sankarin “ex-Korikonkarin” Mike Kingin, joka on palkattu pelastusrenkaaksi Jyväskylään.
Sarjakolmonen Lapuan Korikobrat saapuvat Saviseudulle varmistelemaan asemiaan sarjataulukossa.
Runkosarjan päättää matka Kaarinaan. Ura omaa vain teoreettiset mahdollisuudet välttää divarikarsinnat, sillä se vaatisi voittoa jäljellä olevissa kolmessa ottelussa sekä muiden joukkueiden ristiin pelaamista.